PISM PISM
283
BLOG

Sikorski: Partnerstwo Wschodnie może być jak Grupa Wyszehradzka

PISM PISM Polityka Obserwuj notkę 1

Partnerstwo Wschodnie, wspólna inicjatywa Polski i Szwecji, które powołano do życia w 2009 roku to szansa dla wschodnich sąsiadów UE. Ale tylko od nich zależy czy z niej skorzystają. Nikt ich nie zmusi, jeśli same nie będą chciały przeprowadzić niezbędnych reform i poprawić los swojego kraju. To główne przesłanie przemówienia Radosława Sikorskiego, szefa polskiej dyplomacji z konferencji Eastern Partnership Conference poprzedzającej szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie

Oceniając dotychczasowe osiągnięcia PW Sikorski zwrócił przede wszystkim uwagę na kończące się negocjacje w sprawie DCFTA z Ukrainą i ułatwienia w kwestiach wizowych, które objęły kilka innych krajów Partnerstwa. Zdaniem ministra, Partnerstwo Wschodnie ma konsekwencje dużo szersze niż tylko rozwiązania w kwestiach ekonomicznych i wizowych.  „Chociaż Partnerstwo Wschodnie nie jest projektem geostrategicznym, to jego konsekwencje będą miały geopolityczne znaczenie” – mówił szef polskiego MSZ. Wystarczy wymienić najbardziej przekonujący przykład. Zdaniem Radosława Sikorskiego, bez PW Unia Europejska w tej chwili zajmowałaby się tylko i wyłącznie kryzysem strefy euro oraz południowym wymiarem Polityki Sąsiedztwa. Jakkolwiek uzasadnione aktualnymi wydarzeniami, takie podejście mogłoby przynieść Europie nieodwracalne szkody. „Unia powinna grać tam, gdzie ma najwięcej atutów” – przekonywał Sikorski mając na myśli kraje Partnerstwa.

Minister spraw zagranicznych przestrzegł również obecnych na konferencji gości z państw PW, by w żadnym momencie nie spoczywali na laurach i ciągle dążyli do wprowadzania europejskich standardów w dziedzinie prawodawstwa, polityki i działania społeczeństwa obywatelskiego.

PISM
O mnie PISM

29 września 2011 r. odbyła się międzynarodowa konferencja towarzysząca głównemu wydarzeniu polskiej prezydencji – szczytowi Partnerstwa Wschodniego: “The Eastern Partnership Conference: Towards a European Community of democracy, prosperity and a stronger civil society” (Konferencja Partnerstwa Wschodniego: w kierunku europejskiej wspólnoty demokracji, dobrobytu i silnego społeczeństwa obywatelskiego). Konferencja miała za zadanie określić wspólne oczekiwania Unii Europejskiej i jej wschodnich partnerów. O przyszłości Partnerstwa dyskutowało ponad 200 osób: eksperci, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, urzędnicy wysokiego szczebla administracji unijnej i państw członkowskich, a także delegacje Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Konferencja została zorganizowana przez Forum Obywatelskie Partnerstwa Wschodniego (CSF), www.eap-csf.eu, Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW), www.osw.waw.pl, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), www.pism.pl. Oficjalnym partnerem było Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a przeprowadzenie konferencji możliwe było dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z Unii Europejskiej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka